ציפוי חרסינה

מה זה ציפויי חרסינה?

ציפוי חרסינה הוא תהליך דנטלי, המיועד לציפוי שיניים מטעמים אסתטיים או רפואיים. ציפויים אלה הם עלי חרסינה דקיקים, המיושמים על גבי השן עד לקבלת מראה אסתטי, אחיד ואותנטי. ציפויי חרסינה מיושמים במקרים רבים של שיניים סדוקות, מושחרות, א-סימטריות, בעלות רגישות בשורש או לצורך סגירת מרווחים בין השיניים. טיפול ציפויי חרסינה הוא טיפול שדורש רמה מקצועית גבוהה וניסיון רב, ועל כן חשוב מאוד להקפיד על בחירת הרופא המתאים לקבלת תוצאה אסתטית ואפקטיבית.

פנייה מהירה

  תהליך ציפוי חרסינה

  ציפוי חרסינה לשיניים הוא תהליך דנטלי המיועד, בדיוק כפי שמרמז שמו, לצפות שיניים קיימות באמצעות שכבת חרסינה חיצונית.

  שכבת חרסינה זו היא למעשה אוסף של עלי חרסינה דקיקים מאוד, אותם מיישמים על גבי שטח פני השן בצורה מדויקת, לקבלת נפח ועיצוב מדויקים של מבנה השן.

  מתי נכון לבצע ציפויי חרסינה?

  בבחינת הצורך בביצוע ציפויי חרסינה, כדאי וחשוב לשמור על פשטות. פעולת הציפוי היא פעולה שמבוצעת בעולמות תוכן נוספים והסיבות לביצועה הן תמיד דומות: ציפוי רהיט לצורך גימור אסתטי והגנה על שלד העץ, ציפוי עוגה להענקת מראה מפתה וצבעוני ולצורך הגנה על תוכנה וכן הלאה.

  בדומה לכך, ציפויי חרסינה הם פתרון אסתטי מצויין בכל מקרה בו אנו מעוניינים להסתיר, לעבות או לעצב את השן המקורית, ופתרון פונקציונלי איכותי במקרה בו אנו מעוניינים להגן על השן. צורך זה יכול לעלות בשורה של מקרים, ובכלל זה:

  • שן סדוקה או מושחרת
  • שן פגומה או שבורה הדורשת שחזור ובנייה
  • עיבוי השן וסגירת מרווחים בין השיניים
  • עיצוב שן א-סימטרית ויצירת אפקט יישור
  • הגנה על שורשי שן חשופים
  • הגנה על שיניים רגישות בעלות שכבת אמייל לקויה

  כמובן שכל החלטה לגבי ביצוע ציפויי שיניים, צריכה להתבצע בהתייעצות עם רופא השיניים המטפל, שכן קיימים פתרונות נוספים כדוגמת כתר או מבנה, שבמקרים מסויימים עשויים להוות פתרון עדיף על ציפויי שיניים.

  01faaa40-7a42-41a6-abfd-4db9f641fba4
  ציפויי חרסינה

  כיצד מבוצע תהליך ציפוי חרסינה?

  תהליך ציפוי השיניים מבוסס על מספר שלבים מרכזיים, כשכל שלב דורש מפגש אחד או יותר:

  תכנון

  בשלב זה, יושב רופא השיניים עם המטופל ומציג לו את כל האפשרויות העומדות בפניו לציפוי השיניים ולשילוב פתרונות נוספים.

  בשלב זה, ניתן להיעזר בתמונות ברזולוציה גבוהה, על מנת לקבל מושג על התוצאה הסופית הצפויה, ובהתאם לכך לקבל החלטה.

  בשלב זה, נידונים גם אספקטים רפואיים כדוגמת מידת רגישותו של החולה והצורך לבצע את הטיפול תחת הרדמה מקומית.

  ראוי לציין שבמרבית המקרים, הטיפול אינו דורש הרדמה כלל.

  מדידה

  לאחר גיבוש תכנית טיפול מסודרת, מבוצעת מדידה של הלסת, באמצעות תבנית גבס או שעווה שאותה נדרש המטופל לנגוס בחוזקה.

  באמצעות דוגמת השיניים שמתקבלת על התבנית שהתקשתה, מבצע הרופא את כל המדידות הנדרשות על מנת לקבוע את הפעולות שיש לבצע בטיפול ואת היקפן עבור כל שן בנפרד.

  הכנת השן

  את ציפויי החרסינה יש ליישם על משטח ישר וחלק, ולשם כך מבצע הרופא השחזה מדויקת של פני השן. השחזה זו מיועדת גם להנמיך את גובה פני השן ביחס לשיניים הסמוכות, כך שלאחר יישום עלי החרסינה, השיניים תהיינה מיושרות באותו הגובה.

  השחזה זו עלולה לגרום לרגישות יתר בשן במהלך הזמן שעובר מביצועה ועד יישום העלים (בדרך כלל כשבוע). על פי הצורך, ניתן ליישם ציפוי זמני להפגת הרגישות.

  שלב אחרון של ציפוי חרסינה - הדבקת עלי החרסינה

  בשלב הסופי של הטיפול, מדביק רופא השיניים את עלי החרסינה אל פני השן, זה על גבי זה, באמצעות דבק רפואי מיוחד ועמיד. ישנה חשיבות רבה לרמה המקצועית של הרופא וליכולתו לבצע את ההדבקה בצורה אסתטית ומדויקת באופן מושלם.

  הדבקה זו מבוצעת בצד הקדמי של השן, בצידי השן ובמקרים מסוימים גם בגב השן. לאחר הדבקת עלי החרסינה, עלול המטופל לחוות רגישות מסוימת שצפויה לחלוף כעבור שבוע עד שבועיים.

  יתרונות ציפויי חרסינה על סוגי ציפויים אחרים

  טיפולי ציפוי שיניים יכולים להתבצע באמצעות מספר סוגי ציפויים כדוגמת ציפוי חרסינה, ציפוי לומינרס וציפוי קומפוזיט, שנחשב לזול ביותר. ציפויי חרסינה הם הציפויים האיכותיים והעמידים ביותר ואינם מכילים חומרים שעלולים ליצור רגישויות ופגיעה ארוכת טווח בשן או בחניכיים.

  אלו הם גם הציפויים שמעניקים את המראה הטבעי והאותנטי ביותר לשן, ועל כן נחשבים לציפויים הטובים ביותר, ברובם המכריע של המקרים.

  טיפולי שיניים נוספים

  פנייה מהירה

   דילוג לתוכן