כתר זירקוניה

מהו כתר זירקוניה ולמה הוא נועד?

מבין כל סוגי הכתרים ללא ספק כתר זירקוניה הוא הפתרון האולטימטיבי שכובש היום כמעט כל חיוך. השילוב המנצח בין עמידות וחוזק יוצאי דופן ביחס לכתרים אחרים עם נראות אסתטית מושלמת שאינה נשחקת, דוהה או משנה את צבעה עם הזמן. מעבר לחוזק הפיזי וליופי של כתר זירקוניה גם לעמידות יש יתרון משמעותי, כתר זירקוניה מחזיק זמן ממושך רב יותר מכל סוג של כתר אחר.

פנייה מהירה

  היתרונות של כתר זירקוניה מול כתרים אחרים

  מגוון הפתרונות האסתטיים ברפואת השיניים כוללים התקנת כתרים אשר נותנים מענה על צורך לשימור השן לאחר ביצוע טיפול או תיקון פגמים אסתטיים אשר גרמו להרס השן הטבעית.

  לרוב כתרי זירקוניה מותקנים על שיניים או חלקי שיניים קיימות אשר עברו טיפול שורש או על שתלי שיניים. כאשר המטרה הסופית היא לתת הגנה על השן מצד אחד וליצור מראה אסתטי מצד שני.

  חשוב לציין כי לרוב טיפול המחייב כתר בשיניים קדמיות יבוצע על ידי התקנת כתר חרסינה ללא בסיס מתכתי או על ידי כתר זירקוניה, הסיבה לשימוש בכתר חרסינה ללא בסיס מתכתי היא שהמתכת יוצרת פס אפור בקו המשיק לחניכנים, הצבע האפרפר פוגע במראה האסתטי, לכן משתמשים בכתר זירקוניה או כתר חרסינה ללא בסיס מתכת וכיום גם בכתר חרסינה כאשר הבסיס הוא זירקוניה. וכאשר משווים בינהם ההתאמה הטבעית היא אכן נוטה יותר לכיוון הזירקוניה מבחינת, צבע (השתקפות האור טובה יותר) וההתאמה לשאר השיניים הסמוכות. ומבחינת חוזק הזירקוניום נחשב לבעל עמידות גבוהה יותר. וכיום נוטים להשתמש בו גם לטובת שיניים אחוריות.

  יש מגוון פתרונות אסתטיים וכמה סוגי כתרים אולם ללא ספק כתר זירקוניה הוא המוביל מבין כולם מבחינת החוזק, העמידות והאסתטיות.

  סוגי הכתרים הקיימים

  כאמור יש מגוון אפשרויות של כתרים הנמצאים בשימוש כיום המאפשרים את שימור השן הקיימת או לפחות את השלד שלו תוך מתן מענה אסתטי. אלו הם סוגי הכתרים הנפוצים:

  • כתר זירקוניה
   • מבין כל הכתרים ללא ספק כתר זירקוניה הוא המומלץ ביותר כיום ואט אט דוחף החוצה מהמשחק את חברו הוותיק – כתר חרסינה. כפי שציינו לזירקוניה יש עדיפות על פני פתרונות אחרים כגון חוזק, אסתטיות ועמידות. ניתן ליצור כתר זירקוניה מלא כלומר שכל הכתר מיוצר מזירקוניה וניתן להלביש על הזירקוניה חרסינה ולהנות משני העולמות של חוזק החומר ואסתטיות החרסינה.
  • כתר אי-מקס
   • סוג כתרים זה נחשב לחזק והיקר ביותר מבין כל סוגי הכתרים. החומר ממנו עשוי הכתר הוא תהליך מיוחד של דחיסת חרסינה ובפועל מכיל תרכובת של ליתיום וקרמיקה. מבחינת עמידות ואסתטיות אין שני לכתרים אלו ומבחינת ההתאמה הטבעית לשאר השיניים מבחינת גוון וצבע התוצאה מושלמת.  
  • כתר חרסינה
   • כתר סטנדרטי זה קיים שנים רבות והיווה תחליף מעולה ואסתטי לכתרי מתכת (זהב, פלטינה). כתרים אלו בעלי מראה אסתטי רב אולם מבחינת העמידות שלהם ביחס אל כתר זירקוניה נמוכה יותר.
  • כתר ממתכת מעושרת
   • לרוב אנו מכירים כתרים אלו כ"שיני זהב" או שיני "פלטינה" אולם בפועל זו סגסוגת של מתכת עם זהב או פלטינה שבעבר הלא רחוק היוותה פתרון להגנה על שיניים בעייתיות שעברו טיפול. מכיוון שהצבע של הזהב או הכסף אינו תואם לצבע של שאר השיניים היו משתמשים בכתרים אלו עבור השיניים האחוריות.

  השלבים של התאמת כתר זירקוניה

  רפואת שיניים אסתטית כוללת לא אחת התקנת כתרים על מנת לתת מענה לשיניים שעברו טיפולים מורכבים או לחילופין על מנת לשפר את המראה האסתטי. כתר זירקוניה הינו הפתרון האידיאלי שנותן מענה כולל לכלל הצרכים כגול חוזק עמידות ויופי. כתרי זירקוניה משתלבים היטב עם יתר השיניים מבחינת הגוונים עד כדי שלמות בה לא ניתן להבחין בין הכתר לשן הטבעית.

  בדומה ליצור כתרים אחרים גם כתר זירקוניה עובר תהליך של מדידות, ייצור והתאמה סופית. אלו השלבים הנפוצים בתהליך הבנייה וההתאמה של כתר זירקוניה:

  • הכנה למדידה
   • ההכנה היא השלב הראשוני ביותר בתהליך התקנת כתר זירקוניה, בשלב זה מטופלת השן הבעייתית על ידי רופא השיניים, מבצעים טיפול שורש ומנקים ומלטשים את השן הפגומה על מנת להכין אותה לקבלת הכתר.
  • מדידה
   • תהליך בו חלל הפה עובר מדידה מדוייקת לעיתים זה יהיה על ידי סריקה תלת מימדית של חלל הפה ולעיתים על ידי יצירת שבלונה בתבנית יציקה.
  • הכנת השן
   • הכנת השן המיועדת לקבלת הכתר כולל ניקוי, ליטוש והתאמה לעיתים מוחדר שתל המהווה בסיס לכתר. בשלב זה מורכב כתר זמני המיועד לשמירה על השן עד להתקנת כתר זירקוניה סופי.
  • ייצור כתר זירקוניה
   • הסריקה או השבלונה של חלל הפה הכוללים את מבנה השיניים (כמובן ללא השן החסרה) מועברים אל מעבדת השיניים שם הטכנאי יכין את הכתר בהתאם למדידות ויצבע אותה בהתאם לגוון המתאים.
  • הכנה להתקנה
   • לאחר שהכתר חוזר אל רופא השיניים אתם תוזמנו להתקנה, בשלב זה יבוצעו התאמות נוספות, שיופים וליטושים ובדיקות אחרונות על מנת שההתקנה תהיה מוצלחת וחד פעמית.
  • התקנת כתר זירקוניה
   • לאחר כל הבדיקות וההתאמות רופא השיניים יקבע את הכתר על ידי שימוש בדבקים מיוחדים. חשוב לזכור כי אמנם ההדבקה היא חזקה מאוד עדיין עליכם לשמור על היגיינה ולהימנע ממאכלים קשים כגון לעיסת קרח ולהגיע אל רופא השיניים בתדירות קבועה לצורך בדיקה ובקרה.

   

  מה העמידות של כתר זירקוניה?

  כתרים בכלל אמורים להיות עמידים בשחיקה, שינויי טמפרטורות ומכות קלות, יחד עם זאת לא אחת כתר זירקוניה עלול ליפול, להיסדק, להישבר עקב סיבות שונות ומגוונות.

  לכן אם אתם רוצים להבטיח לעצמכם כי הכתר שבפיכם יחזיק מעמד לאורך זמן  כדאי שתקפידו על 5 כללי הזירקוניה הבאים:

  1. הבסיס לכל רפואת השיניים הוא שמירה על היגיינת הפה, הקפידו לצחצח שיניים, הימנעו מעישון, שתייה מרובה של קפה.
  2. הבסיס לכל כתר הוא החניכיים, בדיקה תקופתית תמנע התפתחות של דלקות או מחלות חניכיים אשר עלולים לחליש את הבסיס של הכתר שלכם.
  3. העדיפו משחות שיניים איכותיות המכילות ריכוז גבוהה של פלואוריד, פלואוריד עוזר למנוע עששת ומחלות שיניים נוספות.
  4. אל תגרסו, רבים נהנים מגריסת מאכלים קשים כגון קרח, שבירת פיצוחים עם השיניים ועוד. 
  5. אל תדחו את הביקור אצל השיננית, אבן שן גורמת לנזקי חניכיים ולעיתים במקרים חמורים אף תצטרכו לבצע "הקצעת שורשים", זה לעצמו אינו טיפול נעים.

  טיפולי שיניים נוספים

  פנייה מהירה

   דילוג לתוכן