הלבנת שיניים

מהי הלבנת שיניים?

הלבנת שיניים הוא הליך דנטלי, המיועד להסיר כתמים משכבת השן החיצונית ולחמצן את שכבת השן הפנימית (הדנטין). גוון השיניים יכול להשתנות מסיבות גנטיות, רפואיות, תזונתיות ואחרות ולא על כולן אנו יכולים באמת להשפיע. ככלל, ההמלצה היא לבצע את הליך ההלבנה אצל רופא מומחה, כשניתן להיעזר בפתרונות ביתיים בטוחים ובדוקים בלבד, כאמצעי לתחזוקה של הגוון שהושג בטיפול המקצועי.

פנייה מהירה

  במרבית המקרים, שיני האדם הן לא באמת לבנות, אלא שבמכלול הכהה של הפה ואל מול הניגודיות של צבע השפתיים והפנים, הן עשויות להיראות לנו לבנות. מידת "הלובן" יכולה להשתנות בין אדם לאדם על פי שורה של פרמטרים שמשפיעים על צבע השיניים:

  • גנטיקה
  • גיל
  • חבלות
  • ניקוטין וקפאין
  • מזון ובמיוחד תבלינים
  • טיפולי שורש וסתימות לקויות
  • נטילת תרופות בתכיפות גבוהה
  • הזנחת השיניים

  לגורמים אלה ניתן להוסיף גם שימוש באנטיביוטיקה מסוגים מסויימים וביצוע שטיפות פה באמצעות תכשירים המכילים ריכוז גבוה של החומר כלורהקסידין.

  עם מבחר כל כך גדול של אלמנטים המשפיעים על צבע השיניים, קשה לצלוח את החיים מבלי לחוות פגיעה כזו או אחרת בלובן הטבעי שאיתו אנו נולדים. במרבית המקרים מדובר בשינוי גוון סביר, שמרבית האנשים אינם מרגישים צורך לטפל בו, אך ישנם גם מקרים המאופיינים בשינוי גוון משמעותי שיוצר פגיעה משמעותית באסתטיקה של הפה. בין שהמטרה היא להתמודד עם שינוי גוון ומשמעותי ובין שהכוונה היא למקסם את האסתטיקה של הפה, הלבנת שיניים היא פתרון זמין ואפקטיבי.

  על תהליך הלבנת שיניים

  הלבנת שיניים הוא הליך, המיועד להבהיר את גוון השן באמצעות חמצון של הדנטין, השכבה הפנימית של השן, ולהסיר כתמים משכבת האמייל החיצונית של השן. במקרים קלים ניתן לבצע את ההלבנה באופן עצמאי, באמצעות משחות שיניים, שטיפות פה ותכשירים ייעודיים, אך טיפול זה מתאים כאמור למקרים קלים בלבד, ומחייב תשומת לב בבחירת המוצרים המתאימים והבטוחים.

  האפשרות המקצועית יותר כרוכה בביצוע הלבנת שיניים על ידי גורם מקצועי מוסמך. הלבנה זו מבוצעת על ידי מריחת חומר כימי הקרוי קרבמיד פראוקסיד על גבי השן. חומר זה חודר פנימה ומחמצן את שכבת השן הפנימית, כמו גם את השכבה החיצונית שעליה ישנם כתמים שגם אותם יש להסיר.

  לטיפול זה ישנן אלטרנטיבות טבעיות, המבוססות על חומרים טבעיים בעלי אפקטיביות משתנה, וכן אלטרנטיבת לייזר העושה שימוש בחומר הלבנה דומה, המופעל באמצעות לייזר. יחד עם זאת, שיטת הטיפול המסורתית אצל רופא שיניים נחשבת לשיטה האפקטיבית ביותר, הבטוחה ביותר ובשיקול של עלות מול תועלת, גם הזולה ביותר.

  האם הלבנת שיניים פוגעת בשן?

  בשנים האחרונות התעורר דיון ציבורי נרחב סביב תכשירים רבים שנמכרים בבתי מרקחת, ומיועדים להלבין את השיניים באורח פלא ובזמן קצר. בחיפוש באינטרנט ניתן למצוא גם מתכוני סבתא ביתיים, המבוססים על שימוש בסודה לשתייה כגורם מחמצן. בהמשך לכך, התרחב הדיון סביב נושא הבטיחות בשימוש בחומרים ביתיים אלה, והאם הם מסכנים את שלמות השן.

  ובכן, בתשובה לשאלה זו, יש להפריד בין טיפולים ביתיים ובין טיפולים מקצועיים. הטיפול המקצועי שאותו ניתן לקבל אצל רופא שיניים מוסמך, הוא טיפול בטוח לחלוטין, ובניגוד לתפיסה הרווחת, אינו פוגע בשכבת האמייל של השן ואינו שוחק אף אחת משכבות השן. לעומת זאת, טיפולים ביתיים רבים עלולים בהחלט להוביל לפגיעה בשלמות השן, בשכבת האמייל החיצונית ואף בשכבות השן הפנימיות.

  סיכון זה יכול לנבוע משימוש בחומרים שאמורים לבוא לידי ביטוי במינונים מאוד קטנים, אך בשימוש ביתי עלולים להצטבר למינונים גבוהים שפוגעים בשן, בגין שימוש תדיר מדי או יישום כמויות גדולות של חומר. אנשים רבים המבקשים להלבין את שיניהם במסלול הביתי, מצפים אכן לראות שיניים לבנות לחלוטין, ומשתוצאה זו מבוששת לבוא, הפתרון המתבקש הוא יישום של עוד ועוד חומר, מה שכמובן לא תורם להשגת לובן חזק יותר, אך בהחלט פוגע בשלמות השן.

  כמו כן, ישנם חומרים שמעבר לפגיעה בשלמות השן, עלולים לגרום גם לגירוי בחניכיים ולכן ההמלצה היא לעבור טיפול תקופתי של הלבנת שיניים אצל רופא, ולהסתייע באפשרות הביתית על פי הוראות והמלצות הרופא לצורך תחזוקה נכונה של הגוון והפחתת תדירות הביקור במרפאה למטרה זו.

  משך הטיפול ועמידות הלבנת שיניים

  טיפול הלבנת שיניים במרפאה אורך כ-40 דקות, ומחזיק למשך שנים. שימור הגוון הבהיר של השן תלוי במזונות שאנו אוכלים ובקפדנות בה אנו שומרים על היגיינת הפה. ככל שנמנע ממזון המכיל צבענים חזקים וככל שנשמור על ההיגיינה בצורה יותר מוקפדת, כך תחזיק ההלבנה לזמן ארוך יותר.

  טיפולי שיניים נוספים

  פנייה מהירה

   דילוג לתוכן